

Trónok harca IV. GAME OF THRONES IV.


Akiké a hatalom - A 10 legbefolyásosabb ember a Trónok harcában
10. Stannis Baratheon
Hatalom: Stannisnek jogos igénye van Westeros trónjára. Azután, hogy fivére, a néhai király Robert Baratheon meghalt és utódairól kiderült, hogy valójában nem is az ő gyermekei, hanem Cersei és Jaime Lannister vérfertőző viszonyából születtek, a birodalom jogrendszere szerint neki kellett volna elfoglalnia a Vastrónt.
Érdemek: A valódi ereje a seregében rejlik, amely tele van harcedzett veteránokkal, akik a végsőkig hűségesek királyukhoz. Stannis maga is egy tapasztalt és tiszteletreméltó parancsnok, ami roppant fontos erény, ha valakinek vezető szerepet kell betöltenie a katonák között. És akkor még nem is említettük a Vörös papnőt, aki szinte bármikor képes az esélyeket Stannis oldalára állítani.
Visszásságok: Rengeteg embert veszített a Feketevízi-csata során és nincs meg benne az a fokú karimaztikusság, amely egy vezető esetében elengedhetetlen. Ezen felül Melisandrénak túl nagy a befolyása felette, és gyakorlatilag bábként mozgatja Stannist, ami sokak szemében aláássa a képességeit mint király.
9. Cersei Lannister
Hatalom: Királynőként Cersei egyszerre rendelkezik intézményesített és manipulatív hatalommal.
Érdemek: Mivel Cersei-nek állandó helye van a király Kistanácsában, így saját jogán is politikai befolyással bír, ám emellett a fiára, Joffrey-ra is próbál nyomást gyakorolni, hogy az ő elképzelései szerint uralkodjon. Elsődleges és legfőbb célja, hogy óvja a családját, és fenntartsa a Lannister-ház tekintélyét a birodalomban és a többi nagy család között.
Visszásságok: Ahogy azt az apja, Tywin is megjegyezte egyszer: Cersei nem elég okos ahhoz, hogy elbírjon akkora hatalommal, amely megadatott neki. Az esetek jelentős részében félelemből cselekszik, és amióta a nála szebb és fiatalabb Margaery Tyrell is feltűnt a színen, és bűvkörébe vonta Joffrey-t, a királynő fokozatosan elvesztette a befolyását fia felett.
8. Mance Rayder
Hatalom: A Hét Királyságon kívül eső szabad nép uralkodója, a Falon túli király.
Érdemek: Mance maga kapaszkodott fel a ranglétrán, és jutott ahhoz az intézményesített hatalomhoz, amelyet Cersei házasság útján, Stannis pedig születési előjogként „kapott meg.” Az Éjjeli Őrség felderítőjeként kezdte, majd miután átállt a vadakhoz, sikerült egyesítenie a messzi északon élő keményfejű, de harcedzett népcsoportokat. Mindez annak köszönhető, hogy kiváló szónok, minden néppel megtalálja a közös hangot, és sikerült rátapintania arra a kardinális dologra, amely a Falon túl élő embereknek az egyik legfontosabb mozgatórugója az életben: a túlélés fontosságára.
Visszásságok: Havas Jon az igazi tüske Mance oldalában. Mivel elhitette vele és a vadakkal, hogy átállt hozzájuk, a fiú számos információt tudott meg a Falhoz készülő támadással kapcsolatban. Az első adandó alkalommal aztán megszökött, és sikerült is eljutnia a Fekete Várig, így az Éjjeli Őrség felkészülve várhatja az ostromot. Ezen kívül Jon is rávilágított arra a problémára, hogy hiába vannak sokan a vadak seregeiben, ha fegyelmezetlenek mint katonai egység.
7. Petyr "Kisujj" Baelish
Hatalom: Mance-hez hasonlóan Kisujj is saját maga kaparta ki a gesztenyéjét, amely ekkora ambícióval megtámogatva talán nem is lehetett annyira nehéz számára. Kisujj szinte sóvárog a Vastrónért, és a minél nagyobb hatalomért, aminek érdekében még arra is hajlandó volt, hogy lecserléje a családi címerét egy egyedi jelképre, így létrehozva saját, potenciális nemesi dinasztiáját.
Érdemek: Kisujj egyike a két nagy manipulátornak, akik meghatározó szerepet töltenek be Westeros politikai szcénájában. Páratlan ambíciózusságának köszönhetően szinte a semmiből sikerült felküzdenie magát a király Kistanácsáig, ahol a Pénzmester pozícióját tölti be. Ezzel nem csupán intézményesített hatalomra tett szert, hanem jelentős anyagi biztonságra is, hiszen úgy okoskodott a pénzzel, hogy több bordélyházat is fenn tudjon tartani, amelyek természetesen jelentős hasznot hoznak neki. Kisujj zsenialitására bizonyíték, hogy mind a királyvári politikai életben, mind pedig financiális téren stabil lábakon áll.
Visszásságok: Csak és kizárólag a saját érdekeit nézi, és gyakorlatilag hiányzik belőle az empátia készsége. Ez azért üthet vissza számára hosszabb távon, mert a Trónok harca világában könnyű elbukni, ha senki sincs, aki a kritikus pillanatokban kiránt a bajból.
6. Varys
Hatalom: Kisujjal ellentétben Varysból szinte teljesen hiányzik a személyes ambíció, és pusztán az érdekli, hogy a Hét Királyság megfelelően működjön, és a lakosai hellyel-közzel tisztességes életet tudjanak élni.
Érdemek: Amíg Petyr Baelish esetében az üzlet és a politikai befolyás a hatalom két alappillére, addig Varys egy roppant szövevényes kommunikációs hálózatot alakított ki, amelynek szálai az ő kezében futnak össze, annak érdekében, hogy minél jobban megértse a birodalom, de különösen Királyvár társadalmi és politikai hangulatát, illetve a háttérben húzódó machinációkat. Varys minden erejével azon dolgozik, hogy megakadályozza Kisujj politikai térnyerését, ugyanis Lord Baelisht nem érdekli a birodalom sorsa, és ha az ő kezei közé kerülne, minden bizonnyal káoszba taszítaná Westerost.
Visszásságok: Varys tökéletesen alkalmas arra a pozícióra, amit betölt: úgy tudja manipulálni a politikai eseményeket, hogy ő maga nem hozható soha összefüggésbe a történésekkel. Az a fokú önzetlenség azonban, amely jellemzi a személyiségét, meggátolja abban, hogy egyre nagyobb és nagyobb hatalomra tegyen szert, így megrekedt a manipulációk szintjén.
5. Melisandre
Hatalom: Ismét csak egy manipulátor, aki Kisujj és Varys módszere ellenében a vallást és a hitet használja fel céljai elérése érdekében. Amiért azonban előrébb végzett a listán, az az, hogy neki sikerült a befolyása alá vonni egy királyt, aki jelentős intézményesített hatalommal rendelkezik: Stannist.
Érdemek: Melisandre elérte, hogy gyakorlatilag zsinórokon függő bábként mozgassa Stannist. A férfi minden döntése előtt kikéri a Vörös papnő tanácsát, és szinte sosem cselekszik azzal ellentétesen. Meggyőzőképességét a jóstehetségének, és a Fény Ura kultuszát hirdető vallásának köszönheti, amely révén el tudta hitetni Stannisszel, hogy ő az istenség kiválasztottja. Ezen kívül a gyakorlatban is bizonyította hasznosságát, amikor fekete mágia segítségével meggyilkolta a trónbitorló Renly Baratheont úgy, hogy a szálakat nem lehetett visszavezetni hozzá. Nem véletlen, hogy Stannis ennyire nagyra tarja Melisandrét.
Visszásságok: Kétség sem férhet ahhoz, hogy Melisandre zseniális manipulátor, ám ha egyszer Stannis hite meginog, a Vörös papnő könnyen kegyvesztetté válhat. Az pedig még mindig nem bizonyosodott be, hogy egymagában mire lenne képes.
4. Joffrey Baratheon
Hatalom: Joffrey a Hét Királyság uralkodója. Röviden összefoglalva, az utolsó szó mindig az övé.
Érdemek: Annak ellenére, hogy Joffreyt nagyrészt a családja irányítja, jogilag ő Westeros királya, így a tradíciókra épülő intézményesített hatalom őt támogatja. Az utóbbi évadban Margaery Tyrell egyre inkább a bűvkörébe kerítette, ami bizonyos szempontból Joffrey javára vállt, ugyanis a nép Margaery felé érzett szimpátiája miatt egyre nagyobb kegyben részesítették a királyt is. Ez persze a Tyrell-lány részéről tudatos húzás volt, hiszen a hataloméhes Joffrey-t sikerült méginkább megnyernie magának.
Visszásságok: Joffrey egy éretlen, velejéig gonosz fiú, akit egyszerre próbál az anyja, a nagyapja, a nagybátyja és a menyasszonya manipulálni, amiből rendszerint sosem az sül ki, amit a felek szeretnének. Hajlamos a lehető legrosszabb döntéseket hozni mind politikai, mind pedig személyes szempontból, mivel a makacsság és a kegyetlenség vezérli tetteit.
3. Margaery Tyrell
Hatalom: Ugyan Joffrey az uralkodó, de jövőbeni feleségének, Margaery Tyrellnek sikerült pillanatok alatt az ujja köré csavarnia őt és egész Királyvárat is. Nem sokkal azután, hogy a városba érkezett, elnyerte a pórnép szeretetét és tiszteletét, akik számottevő tömegbázist jelentenek a hatalom szempontjából. Margaery ezen kívül a birodalom második leggazdagabb családjának, a Tyrelleknek az egyetlen lánya.
Érdemek: Margaery és Lady Olenna személyét nehéz különválasztani a hatalom szempontjából, hiszen a Töviskirálynő az, aki a színfalak mögött mozgatja a szálakat, de Margaery van közvetlen kapcsolatban a királlyal, és az ő manipulatív képességein múlt, hogy a befolyása alá vonta Joffreyt. Margaerynek most már szinte minden politikai döntésbe beleszólása van, amelyet az uralkodó kíván hozni, Joffrey pedig észre sem veszi, hogy a lány irányítja őt a háttérből. Majdnem sikerült azt is elérnie, hogy Sansát is beházasítsák a Tyrell famíliába, ezzel biztosítva azt, hogy az északi régióban is Tyrell utódok uralkodjanak majd.
Visszásságok: Nem éppen életbiztosítás, ha az embernek egy Lannister az ellensége. Cersei ugyan tisztában van azzal, hogy nem bánthatja Margaeryt, mert az abban a pillanatban semmissé tenné a köztük és a Tyrell-ház között lévő szövetséget, de a királynő enélkül is képes arra, hogy veszélyes ellenfél legyen.
2. Daenerys Targaryen
Hatalom: Daenerys végzett a legelőrébb a listán azok közül, akik intézményesített hatalommal rendelkeznek. Benne megtalálható minden olyan jó tulajdonság vezetői szempontból, amelyeket a fenti karaktereknél említettünk.
Érdemek: Csak úgy, mint Margaerynek, neki is sikerült hamar elnyernie a pórnép szeretetét, és bebizonyította, hogy olyan királynő tud lenni, aki törődik az alattvalóival. Jogos követelése van a Vastrónra Stannishez és Joffreyhoz hasonlóan, ráadásul Westeros kontinensén még mindig sokak Targaryen-pártiak, amely intézményesített hatalommal ruházza fel Daeneryst. Ezen kívül hatalmas sereggel rendelkezik, mint Mance Rayder, akik ráadásul fegyelmezettek és hűségesek is hozzá. Bár neki is vannak tanácsadói Ser Barristan Selmy és Ser Jorah Mormont személyében, egyikük sem akarja manipulálni őt vagy hatalmat szerezni maguknak, és őszinte odaadással bocsátják Daenerys rendelkezésére a tudásukat és a kardjukat is. A legnagyobb ütőkártya Dany kezében pedig a három sárkánya, akik lényegében csak neki engedelmeskednek, és bár még mindig nem teljesen kifejlettek, Astapor bevételénél megmutatták, mekkora pusztítást tudnak végezni már most is.
Visszásságok:Daenerys még mindig Essos kontinensének mélyén folytatja hódító hadjáratát, messze a Vastróntól, és még rengeteget kell tanulnia arról, hogyan is kell igazi királynőként uralkodnia.
1. Tywin Lannister
Hatalom: Talán nem tévedünk, ha azt mondjuk, a Trónok harca legbefolyásosabb figurája elsődlegesen egy manipulátor. Tywin Lannister ugyan rendelkezik intézményesített hatalommal, amelyet a Király Segítőjének címével kapott, de sokkal inkább támaszkodik a karizmájára, a vagyonára, a fineszességére és a családi kötelékeire, amelyek összességében Királyvár egyik legrettegettebb politikusává teszik őt.
Érdemek: Tywin még az unokájánál, a királynál is hatalmasabb ember, amely számos alkalommal meg is mutatkozott, amikor a két karakter konfrontálódott. Emellett képes volt arra is, hogy két felnőtt gyermekét, Cersei-t és Tyriont akaratuk ellenére belekényszerítse érdekházasságokba, és bár mindkettőjük ágált a döntés ellen, végül engedelmeskedtek neki. A két frigy egyrészt Tywin politikai zsenijére bizonyíték, másrészt érzékelteti azt is velünk, milyen atyai hatalma van a gyermekei felett, akik egyébként szintén rengeteg hatalommal bírnak maguk is. Persze ez a kapcsolat köztük némileg kölcsönös, hiszen Tywin sem lehetne a sorozat leghatalmasabb szereplője, ha nem lenne ott neki a három "mancsa" Joffrey, Cersei és Tyrion személyében, akiket manipulálni tud. A Lannister családfő emellett egy katonai és politikai géniusz is. Sikerült neki még időben szövetséget kötnie a Tyrellekkel, és megfordítania a csata menetét a Feketevíznél, és fű alatt megszervezte a Vörös Nászt Walder Freyjel, így ütközet nélkül kiiktatta Robb Starkot, aki a legnagyobb fenyegetést jelentette számára Észak felől. Rátermettségére bizonyíték az is, hogy ő Westeros leggazdagabb embere, ami a kiváló múltbéli politikai döntéseinek eredménye.
Visszásságok: Az, hogy valaki hosszú évtizedek óta Westeros legbefolyásosabb nemes ura, azt jelzi, hogy esetében nem igazán beszélhetünk tényleges gyengeségekről, de ebben egyetlen ember sem lehet eléggé biztos A tűz és jég dala világában...

2014 dráma, fantasy |
||































































































